Yandex Browser’dan Protect Teknolojisi

Yandex Browser’dan Protect Teknolojisi
Mayıs 22 12:24 2017 Yazıyı Yazdır

Dünyada hızla yayılarak pek çok ülkede yüzlerce bilgisayarı etkileyen WannaCry zararlı yazılımı, internette güvenlik konusunu yeniden gündeme getirdi. İnternet korsanlarına ve siber saldırılara karşı güvenlik önlemi sağlayan uygulamalar arayan kullanıcılara Yandex Browser elini uzatıyor. Yandex Browser’da bulunan ve birçok güvenlik özelliğini bir araya getiren “Protect” teknolojisi sayesinde sadece tarayıcıyla kişisel bilgileri koruyabilmek adına güvenlik önlemi alabilmek mümkün. Üstelik Yandex Browser, çeşitli güvenlik özellikleri sunan Protect teknolojisini kullanıcılarına ücretsiz olarak sunuyor.

Bilişim yoluyla yapılan dolandırıcılıklar farklı yöntemlerle internet kullanıcılarının en büyük korkusu olmaya devam ediyor. Dünyada büyük yankı uyandıran WannaCry, aralarında Türkiye‘nin de bulunduğu 150 ülkede hem şirketlerin sistemlerine hem de bireylerin kişisel bilgisayarlarına siber saldırılarda bulundu. WannaCry’da olduğu gibi e-dolandırıcılığa neden olan saldırılar nedeniyle sadece İstanbul’da bile 20 bin e-dolandırıcılık dosyası olduğu belirtiliyor.

Dünyada 200 binin üzerinde sistemi ele geçiren WannaCry, siber saldırılardan ve kötü amaçlı yazılımlardan korunma yollarını yeniden gündeme getirirken kullanıcılar hem güvenlik önlemlerine sahip hem de ulaşılabilir uygulamalara ihtiyaç duyuyor.

İnternet kullanıcılarının herhangi ek maliyet yoluna başvurmadan sadece tarayıcılarının kabiliyetleriyle tehlikelere karşı önlem alabilmeleri mümkün. Yandex, Yandex Browser’da bulunan Protect adlı teknoloji sayesinde online alışveriş, dijital ödeme, veri transferi gibi işlemlerde ekstra güvenlik önlemleri almanıza yardımcı oluyor. Yandex Browser, gelişmiş Protect teknolojisini birçok servisinde olduğu gibi ücretsiz olarak sunuyor.

Yandex Browser Protect kullanıcıları nasıl koruma önlemi alıyor?

Yandex Browser’da bulunan Protect teknolojisinin e-dolandırıcılığa karşı pek çok özelliği bulunuyor.

  • Korumalı çalışma modu”, banka veya ödeme sistemi sitelerindeki işlemlerde güvenlik denetimini arttırıyor.
  • Güvenli WiFi bağlantısı”, halka açık WiFi ağlarından aktarılan bilgileri koruyor.
  • Şifre koruması”, kullanıcıların üzerinde şifre girdiği sitelerin gerçek bir site olup olmadığını kontrol ediyor. Bunun yanı sıra Yandex Browser, indirilmek istenen dosyada tehlike algıladığında Protect teknolojisi dosyayı karantinaya alıyor ve şüpheli dosya hiçbir programda açılmıyor.
  • Banka kartı koruması”, şüpheli web sitelerinde banka kartıyla ödeme yapmak için harekete geçen kullanıcıyı uyarıyor. Ziyaret edilen sitenin kötü amaçlı bir kod barındırması olasılığında ise özel bir güvenlik duvarı etkinleşiyor. İnterneti sürekli tarayarak indeksleyen Yandex, her gün zararlı kod içermesi ihtimaline karşı milyonlarca web sayfasını denetliyor.

İnternette online alışveriş yapmak veya kişisel bilgilerle güvenli bir işlem gerçekleştirmek için ekstra güvenlik önlemi almak isteyenler, Yandex Browser’ı indirerek “Protect” teknolojisinin güvenlik önlemlerinden ücretsiz olarak faydalanabilirler.

  Kategori:
daha fazla yazı

Yazar Hakkında

İsmail Saygılı
İsmail Saygılı

1998 yılında bilgisayarla tanışan İsmail Saygılı, 2000 yılından bu yana aktif olarak siber dünyada rol almaktadır. 2010 yılına kadar ki süreçte Black Hat tarafında kendisini geliştirmiştir. Üniversite eğitimini uçak teknolojisi üzerine alan Saygılı, 2010 yılından sonra profesyonel olarak siber güvenlik sektöründe çalışmakta ve bu konuda çeşitli eğitimler de vererek sektöre aranılan personeller kazandırmaktadır. Ayrıca kendi blogunda kişisel bilgi ve tecrübelerini makaleler yazarak okuyucularına aktarıyor.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.