12 Milyon Kullanıcı Bilgisi Deep Web’de Satışa Sunuldu

12 Milyon Kullanıcı Bilgisi Deep Web’de Satışa Sunuldu
Mart 25 19:19 2017 Yazıyı Yazdır

Yaklaşık 12 milyon hesap bilgisi, deep web’deki 11 farklı kripto parabirimi forumlarında 400 usd’den daha düşük bir fiyata satıldı. “doubleflag” isimli satıcı tarafından satışa çıkarılan veritabanlarının 2011-2017 yılları arasında ele geçirilmiş bilgilerden oluştuğu iddia ediliyor. Bu veriler içerisinde kullanıcılara ait isimler, e-posta adresleri, kullanıcı adları, telefon numaraları, doğum yerleri, doğum tarihleri, parolalar ve hatta IP adresleri yer alıyor.

Bir “paket” halinde satılan bu bilgiler çoktan BitcoinTalk, MtGox, Bitcoinsec ve BTC-E gibi forum sitelerinde paylaşılmaya başlandı. Deep web’de satışa sunulan bu paketi 0.3817 BTC karşılığında satın almak mümkün. Bu paket dışında deep web’de ayrıca Whois, Paddy Power, Experian, GTAGaming, Dota2, CDProjektRed, Last.fm gibi siteler ile birlikte ayrıca yetişkin sitelerine kayıtlı kullanıcıların da bilgileri satışa sunulmuş durumda.

Her ne kadar belirtilen sitelerden bazıları şu an aktif olmasa da veritabanlarında kayıtlı kullanıcı bilgileri halen işe yarıyor. Zira bu bilgiler ışığında kullanıcılara çeşitli reklam e-postaları göndermek mümkün. Daha önce de Dropbox ve MySpace gibi sitelerden sızdırılan bilgiler yine deep web üzerinden satılmıştı. Görünen o ki bu bilgilerin alıcısı oldukça fazla. Dolayısıyla web sitelerine kayıt olurken, bu sistemin bir hedef olabileceği gözden kaçırılmamalı, hangi kullanıcı bilgilerinin paylaşıldığına dikkat edilmelidir.

  Kategori:
daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.