ABD’nin dev perakende zinciri Target’a şok ceza

ABD’nin dev perakende zinciri Target’a şok ceza
Mayıs 24 19:46 2017 Yazıyı Yazdır

ABD’nin en büyük perakende zincirlerinden Target, 47 eyaletin baş savcılığı tarafından 18.5 milyon usd ödeme cezasına çarptırıldı. Cezanın sebebi ise, 2013 yılında yapılan siber saldırı sonucu müşterilerine ait verilerin sızdırılması oldu.

Adı geçen saldırı sonucu, Target’ın müşterilerine ait 40 milyona yakın kredi kartı ve banka kartı bilgileri sızdırılmıştı. Firma, her ne kadar müşterilerinin, saldırı sebebiyle gerçekleşen maddi kayıplarını geri ödemeyi önerse de Amerikan mahkemelerinin verdiği para cezasından kurtulmayı başaramadı.

Target, sadece müşterilerinin maddi kayıplarını değil, aynı zamanda bölge savcılıklarının bugüne kadar yapmış oldukları yaklaşık 2 milyon usd’lik masrafları da ödemek zorunda. Target, kendilerine sunulan bilgi güvenliği programını da entegre edeceğini duyurdu. Bilgi Güvenliği Programı ile birlikte firmanın tüm operasyonları, kredi kartı hareketleri ve müşterilerine ait hassas verileri kontrol altına alınacak.

Target, Amerikan mahkemelerinin aldığı karara göre bugüne kadar bilgi güvenliğiyle ilgili etkin bir program yürütmediği için, milyonlarca dolarlık bir kayıp yaşamış durumda. Bundan sonra firma siber güvenlik ile ilgili birim kuracak, kendilerine verilecek programı uygulayacak, tüm ağ, loglama sistemleri, kart güvenliği teknolojileri, dosya değişimleri, erişim kontrolleri gibi öğeleri program çerçevesinde tesis edecek.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.