Veri Sızıntıları

ABD’nin dev perakende zinciri Target’a şok ceza

1 dakikada okunur

ABD’nin en büyük perakende zincirlerinden Target, 47 eyaletin baş savcılığı tarafından 18.5 milyon usd ödeme cezasına çarptırıldı. Cezanın sebebi ise, 2013 yılında yapılan siber saldırı sonucu müşterilerine ait verilerin sızdırılması oldu.

Adı geçen saldırı sonucu, Target’ın müşterilerine ait 40 milyona yakın kredi kartı ve banka kartı bilgileri sızdırılmıştı. Firma, her ne kadar müşterilerinin, saldırı sebebiyle gerçekleşen maddi kayıplarını geri ödemeyi önerse de Amerikan mahkemelerinin verdiği para cezasından kurtulmayı başaramadı.

Target, sadece müşterilerinin maddi kayıplarını değil, aynı zamanda bölge savcılıklarının bugüne kadar yapmış oldukları yaklaşık 2 milyon usd’lik masrafları da ödemek zorunda. Target, kendilerine sunulan bilgi güvenliği programını da entegre edeceğini duyurdu. Bilgi Güvenliği Programı ile birlikte firmanın tüm operasyonları, kredi kartı hareketleri ve müşterilerine ait hassas verileri kontrol altına alınacak.

Target, Amerikan mahkemelerinin aldığı karara göre bugüne kadar bilgi güvenliğiyle ilgili etkin bir program yürütmediği için, milyonlarca dolarlık bir kayıp yaşamış durumda. Bundan sonra firma siber güvenlik ile ilgili birim kuracak, kendilerine verilecek programı uygulayacak, tüm ağ, loglama sistemleri, kart güvenliği teknolojileri, dosya değişimleri, erişim kontrolleri gibi öğeleri program çerçevesinde tesis edecek.

yazar hakkında
Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.
Bunlar ilgini çekebilir
Siber SaldırılarVeri SızıntılarıZararlı Yazılımlar

REvil Çetesi NY Hukuk Firmasından 42 Milyon Dolar Fidye Talep Etti! Trump da Tehdit Ediliyor

1 dakikada okunur
REvil fidye yazılımı çetesi birkaç gün önce Lady Gaga’nın yasal belgelerini yayınladı REvil (Sodinokibi) fidye yazılımının arkasındaki suç grubu, New York merkezli…
Veri Sızıntıları

İsrail'in Seçmen Kayıtları Sızdırıldı

3 dakikada okunur
Likud Partisi, İsrail seçmenlerinin tüm kaydını bir uygulamaya yüklemiş olması nedeniyle 6.453.254 vatandaşın kişisel verilerinin sızmasına neden oldu. Veriler, İsrail’deki her seçmenin…
Veri Sızıntıları

Sberbank'ta Tarihe Geçen Veri İhlali

2 dakikada okunur
Rusya merkezli Sberbank bankasından milyonlarca müşterinin kişisel verileri sızdırıldı Rusya bankacılığının şimdiye kadarki en büyük veri sızıntısında; müşterilerin kişisel bilgileri, kredi kartı…
Siber güvenlik dünyasındaki gelişmeleri takip edin.
Verinizi gizli tutuyoruz ve sadece bu servisi imkanlı kılan üçüncü partiler ile paylaşıyoruz. Gizlilik Politikamızı okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.