Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

ABD’nin dev perakende zinciri Target’a şok ceza

0

ABD’nin en büyük perakende zincirlerinden Target, 47 eyaletin baş savcılığı tarafından 18.5 milyon usd ödeme cezasına çarptırıldı. Cezanın sebebi ise, 2013 yılında yapılan siber saldırı sonucu müşterilerine ait verilerin sızdırılması oldu.

Adı geçen saldırı sonucu, Target’ın müşterilerine ait 40 milyona yakın kredi kartı ve banka kartı bilgileri sızdırılmıştı. Firma, her ne kadar müşterilerinin, saldırı sebebiyle gerçekleşen maddi kayıplarını geri ödemeyi önerse de Amerikan mahkemelerinin verdiği para cezasından kurtulmayı başaramadı.

Target, sadece müşterilerinin maddi kayıplarını değil, aynı zamanda bölge savcılıklarının bugüne kadar yapmış oldukları yaklaşık 2 milyon usd’lik masrafları da ödemek zorunda. Target, kendilerine sunulan bilgi güvenliği programını da entegre edeceğini duyurdu. Bilgi Güvenliği Programı ile birlikte firmanın tüm operasyonları, kredi kartı hareketleri ve müşterilerine ait hassas verileri kontrol altına alınacak.

Target, Amerikan mahkemelerinin aldığı karara göre bugüne kadar bilgi güvenliğiyle ilgili etkin bir program yürütmediği için, milyonlarca dolarlık bir kayıp yaşamış durumda. Bundan sonra firma siber güvenlik ile ilgili birim kuracak, kendilerine verilecek programı uygulayacak, tüm ağ, loglama sistemleri, kart güvenliği teknolojileri, dosya değişimleri, erişim kontrolleri gibi öğeleri program çerçevesinde tesis edecek.

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.