Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

Angela Merkel ve yüzlerce Alman milletvekili hakkında veri sızıntısı

0

Geçtiğimiz günlerde bir bilgisayar korsanı tarafından Almanya Başbakanı Angela Merkel başta olmak üzere birçok üst düzey siyasi şahsın hassas bilgileri hedef alındı ve yayınladı. Veri sızıntısındaki Söz konusu veriler; e-posta adreslerini, telefon numaralarını, fotoğraf kimliklerini ve diğer kişisel verileri içermektedir.

Olay sonrası Hükumet sözcüsü açıklama yaparak “Başbakanlıktan hassas bir veri yoktu, ancak diğer milletvekillerinden daha fazla kişisel veri çalındı. Sızan veriler Facebook ve Twitter parolalarını içeriyordu. Bazıları kredi kartı bilgilerini çaldırmış, sohbet kayıtları ve ihlalde yayınlanan özel mektuplar ele geçirilmişti.” dedi.

Almanya Federal Bilgi Güvenliği Dairesi’nin yaptığı açıklamada ise, ihlali kapsamlı bir şekilde soruşturduklarını belirtip ancak hükumetin ağlarına doğru bir saldırı olduğuna inanılmadığı dile getirildi. Hacker’ın sosyal medya hesaplarının parolalarını edinmek için bir telefon şirketi üzerinden, bir kişinin telefon numarasını başka bir SIM karta aktarmasını sağlayarak, parola sıfırlama yoluyla edindiği bildirildi.

Güvenlik araştırmacıları, sızıntıya dâhil edilen bilgilerin büyük ölçekli olup ancak detaylı olmadığını belirtti.

Gönderen: Eren Altun

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.