Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

BAE InvestBank ve Katar QNB verileri DarkWeb’de satışta

0

Katar ve BAE (Birleşik Arap Emirlikleri) arasında ciddi bir çatışma olabilir ancak hackerlar bu duruma aldırış etmiyor. Bir güvenlik araştırmacısı, yaklaşık üç Dark Web satıcısının BAE InvestBank ve Katar QNB’den müşterilere ait verilerin satıldığını öğrendi.
Her iki bankada 2016 yılında saldırıya uğramıştı ancak veriler şu anda Dark Web’de satışa sunuldu.

BAE InvestBank

Sharjah merkezli InvestBank olayında bir hacker, hesap sahiplerinin adreslerini, pasaport numaralarını, telefon numaralarını, hesap numaralarını, kredi kartı numaralarını ve tam adlarını gösteren binlerce kaydı içeren, müşterilerin kişisel ve finansal ayrıntılarını içeren 10 GB’lık bir dosya sızdırmıştı.

Veriler, kendisini “Hacker Buba” olarak adlandıran bir hacker tarafından çalınmıştı. Ayrıca fidye için tam 3 milyon dolar talep ediyordu. Bunun üzerine banka, fidye ödemeyi reddetti ve hacker da Google Drive kullanarak verileri internete sızdırdı.

Şu anda Birleşik Arap Emirlikleri InvestBank’ın verileri, popüler bir Dark Web pazarında yalnızca 22.80 dolara (BTC 0.0071) satılıyor.

Satıcı tarafından sağlanan örnek verilere göre, banka hesapları, banka lehtarları, banka kartları, banka müşterileri, müşteri kimlikleri, şube kodları ve hesap sahiplerinin tam adları listede var.

 

Qatar National Bank (QNB)

Qatar National Bank, müşterilerinin kişisel verilerini içeren 1.4 GB’lık veri ihlali yaşadı. Sızdırılan veriler kredi kartı numaraları, PIN kodları ve müşteri işlem günlükleri de dahil olmak üzere yüz binlerce finansal kayıt içeriyordu.
Sızdırılan verilerin incelenmesi sonucu İngiliz İstihbarat Servisi MI6, Katar Milli Savunma Bakanlığı ve Katar Devlet Güvenlik Bürosu’nun mali ayrıntılarının da bulunduğu tespit edildi.

Veriler şu anda 22.80 dolara Deep Web’de satılıyor.

Örnek verilerin, banka hesaplarını, banka lehtarlarını, banka kartlarını ve banka müşterilerinin kişisel bilgilerini içerdiği gözlemlendi.

Bu iki bankanın da müşterilere yeni kredi kartı verip vermediği belli değil. Bu nedenle, müşterilerin şüpheli bir faaliyet olması durumunda banka kartı işlemlerine göz kulak olmaları ve ilgili bankalara başvurmaları gerekmektedir.

 

Gönderen: Murat Yeşiltepe

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.