Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

Çinli şirket, Müslüman yüz tanıma sisteminin veritabanını çevrimiçi ortamda ifşa etti

0
Geçtiğimiz sene Uygur Müslümanlarının telefonlarına zorla casus yazılım yükleten Çin, tekrar Müslümanları hedef aldı

 

Hollandalı güvenlik araştırmacısı Victor Gevers’in  ZDNet’e verdiği röportajda;

Çin hükumetinin, Xinjiang (Sincan Uygur Özerk Bölgesi) bölgesindeki Uygur Müslüman nüfusunu izlemek için kullandığı yüz tanıma veritabanlarından biri, internet ortamında yayımlandığı açıklandı. İddiaya göre veritabanı, video tabanlı kalabalık analizi ve yüz tanıma teknolojisi sağlayan SenseNets adlı bir Çinli şirkete ait.

Güvenlik araştırmacısı Victor Gevers, geçtiğimiz günlerde sızan MongoDB veritabanlarını bularak, SenseNets’in MongoDB veritabanlarından birini, kimlik doğrulama olmadan çevrimiçi olarak açığa çıkardığını iddia etti.

Yayımlanan veritabanı eski verilerden oluşan ölü bir sunucu değil..” Son 24 saatte yaklaşık 6.7 milyon GPS koordinatının kaydedildiğini söyledi; bu da veritabanının aktif bir şekilde kullandığı anlamına geliyor. Yapılan diğer bir açıklamada ise Uygur Müslümanı olan her bireyin GPS koordinatlarının bir listesi de vardı.

Açık veritabanında bulunan GPS koordinatlarından birinin konumu

Gevers, ZDNet’e bu koordinatların hepsinin Çin’in Uygur Müslüman azınlık nüfusunun evi olan Çin’in Xinjiang eyaletinde bulunduğunu, Uygur Müslüman nüfusunu izlemek için kullanılan veritabanında;  isimler, doğum tarihleri, adresler, işverenler, fotoğraflar ve geçmiş GPS koordinatları dahil olmak üzere 2,5 milyon kullanıcı hakkında bilgi içerdiğini açıkladı.

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.