Veri Sızıntıları

Çinli şirket, Müslüman yüz tanıma sisteminin veritabanını çevrimiçi ortamda ifşa etti

1 dakikada okunur
Geçtiğimiz sene Uygur Müslümanlarının telefonlarına zorla casus yazılım yükleten Çin, tekrar Müslümanları hedef aldı

 

Hollandalı güvenlik araştırmacısı Victor Gevers’in  ZDNet’e verdiği röportajda;

Çin hükumetinin, Xinjiang (Sincan Uygur Özerk Bölgesi) bölgesindeki Uygur Müslüman nüfusunu izlemek için kullandığı yüz tanıma veritabanlarından biri, internet ortamında yayımlandığı açıklandı. İddiaya göre veritabanı, video tabanlı kalabalık analizi ve yüz tanıma teknolojisi sağlayan SenseNets adlı bir Çinli şirkete ait.

Güvenlik araştırmacısı Victor Gevers, geçtiğimiz günlerde sızan MongoDB veritabanlarını bularak, SenseNets’in MongoDB veritabanlarından birini, kimlik doğrulama olmadan çevrimiçi olarak açığa çıkardığını iddia etti.

Yayımlanan veritabanı eski verilerden oluşan ölü bir sunucu değil..” Son 24 saatte yaklaşık 6.7 milyon GPS koordinatının kaydedildiğini söyledi; bu da veritabanının aktif bir şekilde kullandığı anlamına geliyor. Yapılan diğer bir açıklamada ise Uygur Müslümanı olan her bireyin GPS koordinatlarının bir listesi de vardı.

Açık veritabanında bulunan GPS koordinatlarından birinin konumu

Gevers, ZDNet’e bu koordinatların hepsinin Çin’in Uygur Müslüman azınlık nüfusunun evi olan Çin’in Xinjiang eyaletinde bulunduğunu, Uygur Müslüman nüfusunu izlemek için kullanılan veritabanında;  isimler, doğum tarihleri, adresler, işverenler, fotoğraflar ve geçmiş GPS koordinatları dahil olmak üzere 2,5 milyon kullanıcı hakkında bilgi içerdiğini açıkladı.

yazar hakkında
Cyber Security Reseacher - Journalist
Bunlar ilgini çekebilir
Veri Sızıntıları

REvil Ransomware Grubu Ünlülere Ait Verileri Açık Arttırma ile Satacak

1 dakikada okunur
REvil Ransomware grubu bir basın bülteni yayınlamaya başladı. Alıcı yoksa Grubman şirketinin verilerini sızdıracaklarını bildirdi. Verilerinin üst düzey politikacılara ait cinsel skandallar…
Siber SaldırılarVeri SızıntılarıZararlı Yazılımlar

REvil Çetesi NY Hukuk Firmasından 42 Milyon Dolar Fidye Talep Etti! Trump da Tehdit Ediliyor

1 dakikada okunur
REvil fidye yazılımı çetesi birkaç gün önce Lady Gaga’nın yasal belgelerini yayınladı REvil (Sodinokibi) fidye yazılımının arkasındaki suç grubu, New York merkezli…
Veri Sızıntıları

İsrail'in Seçmen Kayıtları Sızdırıldı

3 dakikada okunur
Likud Partisi, İsrail seçmenlerinin tüm kaydını bir uygulamaya yüklemiş olması nedeniyle 6.453.254 vatandaşın kişisel verilerinin sızmasına neden oldu. Veriler, İsrail’deki her seçmenin…
Siber güvenlik dünyasındaki gelişmeleri takip edin.
Verinizi gizli tutuyoruz ve sadece bu servisi imkanlı kılan üçüncü partiler ile paylaşıyoruz. Gizlilik Politikamızı okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.