Dünyanın En Büyük Spam Ağ’ından 1.4 Milyar Kullanıcının Bilgileri Sızdırıldı!

Dünyanın En Büyük Spam Ağ’ından 1.4 Milyar Kullanıcının Bilgileri Sızdırıldı!
Mart 07 11:06 2017 Yazıyı Yazdır

1.4 milyar e-posta adresi ile birlikte gerçek isimler, IP adresleri ve çoğunun fiziksel adreslerinin bulunduğu veritabanı, bu yılın en büyük sızıntılarından biri gibi görünüyor. Bu kişiler arasında sizin ya da yakınlarınızın olma ihtimali de yüksek.

Güvenlik araştırmacısı Chris Vickery ve Steve Ragan, River City Media (RCM) isimli spam örgütünün ağlarındaki yedek dosyaların sızdırıldığını tespit etti. Sızan veritabanında kullanıcı adları, parolalar ve e-posta adresleri ile birlikte IP adresleri, gerçek isimler ve ev/iş adresleri de bulunuyor.

Sızan dosyalardan birinde, 18 milyon e-postanın Gmail kullanıcılarına, 15 milyon e-postanın da AOL kullanıcılarına gönderilmesi sayesinde örgütün 36.000 usd kazandığı da görülüyor. Dolayısıyla spam mail göndermenin ne kadar kazançlı bir iş olduğu da ortada.

Araştırmacılar RSM’nin bu hukuk dışı faaliyetlerini Microsoft, Apple, Salted Hash, Spamhaus ve diğer etkilenmiş taraflarla paylaşmış durumda. Ayrıca RCM tarafından kullanılan altyapı da karalisteye alındı.

  Kategori:
daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.