Siber SaldırılarVeri SızıntılarıZararlı Yazılımlar

REvil Çetesi NY Hukuk Firmasından 42 Milyon Dolar Fidye Talep Etti! Trump da Tehdit Ediliyor

1 dakikada okunur

REvil fidye yazılımı çetesi birkaç gün önce Lady Gaga’nın yasal belgelerini yayınladı

REvil (Sodinokibi) fidye yazılımının arkasındaki suç grubu, New York merkezli bir hukuk firmasını hacklediğini ve firmanın 42 milyon dolarlık fidye talebini ödememesi durumunda şirketin ünlü müşterilerinin hassas dosyalarını yayınlayacağını söyledi.

Sızma girişiminin, geçen hafta Grubman Shire Meiselas & Sacks (GSMS)‘ in yaşadığı fidye yazılımı enfeksiyonunun bir sonucu olduğu tespit edildi. REvil çetesinin, dosyaları hukuk firmasının iç ağından çaldığı bildirildi.

REvil operatörleri 7 Mayıs’ta, bir dark web portalında GSMS müşterileriyle ilgili dosyaları yayınlamakla tehdit eden bir mesaj yayınladı.

Sitede yayınlanan ekran görüntülerine göre hackerların,  Lady Gaga, Madonna, Mariah Carey, Nicki Minaj, Bruce Springsteen, Bette Midler, U2, Outkast, Jessica Simpson, Cam Newton, Facebook gibi GSMS müşterilerinin belgelerini çaldığı gözüküyor.

GSMS, Pazartesi günü, olayı ve devam eden sızma girişimini haber sitesi olan Variety‘ye yaptığı açıklamada doğruladı. Ancak saldırganların verdiği süre dolmasına rağmen fidye ödenmedi, şirkete son şans olarak 1 hafta daha süre verildi.

REvil operatörleri, talep ettikleri 21 milyon dolardan sadece 365.000 dolar kadarını ödeneceği cevabını aldıktan sonra fidye talebini 42 milyon dolar yaparak iki katına çıkardığını açıkladı.

Ayrıca, şirketin zamanında ödeme yapamamasının cezası olarak, Lady Gaga‘ya ait yasal belgeler içeren 2.4 GB boyutunda bir arşiv yayınladı.

Saldırganlar fidye talebini iki katına çıkarmanın yanı sıra şirketi, ABD Başkanı Donald Trump ile ilgili dosyaları yayınlamakla tehdit etti. Ancak, haber sitesi PageSix‘in yaptığı açıklamaya göre, Başkan Trump’ın hiçbir zaman bir GSMS istemcisi olmadığını belirtildi. REvil’in sitesindeki Trump’a yönelik yapılan tehdit:

Bunlar ilgini çekebilir
Veri Sızıntıları

İsrail'in Seçmen Kayıtları Sızdırıldı

3 dakikada okunur
Likud Partisi, İsrail seçmenlerinin tüm kaydını bir uygulamaya yüklemiş olması nedeniyle 6.453.254 vatandaşın kişisel verilerinin sızmasına neden oldu. Veriler, İsrail’deki her seçmenin…
Siber GüvenlikSiber Saldırılar

Siber Zorbalar için Ünlü Olmanız Gerekmiyor

2 dakikada okunur
Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de dönem dönem ünlü isimlerin özel fotoğraflarının ele geçirildiği ve izinsiz olarak paylaşıldığı olaylara rastlamak mümkün. Kullanıcıların bulut…
Siber Saldırılar

Türkiye'deki POS Cihazları Siber Saldırganların Hedefinde

2 dakikada okunur
Trend Micro’nun küresel siber saldırı raporunda, tüm dünyada en fazla tehdit oluşturan yazılım türleri ve siber saldırıların en çok görüldüğü ülkeler açıklandı….
Siber güvenlik dünyasındaki gelişmeleri takip edin.
Verinizi gizli tutuyoruz ve sadece bu servisi imkanlı kılan üçüncü partiler ile paylaşıyoruz. Gizlilik Politikamızı okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.