Veri Sızıntıları

Uber hacklendiğini gizlemiş!

2 dakikada okunur

Dünya üzerinde yaklaşık 70 milyon kişi ulaşım için Uber kullanıyor. Geçtiğimiz günlerde Uber’ın hacklendiğine ve bu bilginin gizlenip üstünün kapatıldığına dair dedikodular duyulmaya başlandı. Sonunda Uber, 57 milyon müşteriyi ve sürücüyü etkileyen bir hacklenme yaşadığını ve bunu gizlediğini doğruladı.

Uber’in bu yaptığı ilk değil, veri sızıntılarını neredeyse her seferinde gizlediler.

2016 yılında verilerinin silinmemesi için hackerlara $100.000 değerinde bir ödeme yaptılar ve Uber bunu gizlemişti..

Haberi yapan Bloomberg, şirketin eski CEO’su olan Travis Kalanick’in bir yıl önesinden veri sızıntısını bildiğini söyledi.

Uber, hackerların 57 milyon kişinin isim, mail ve cep telefonu bilgilerine sahip olduğunu söyledi.

57 milyon kullanıcı içerisinde yer alan 600.000 sürücünün isimleri ve lisans detayları açıklandı. Etkilenen sürücüler ile ilgili işlem yapabilmek için başvuru sayfası kuruldu.

Uber CEO’su Dara Khosrowshahi, “Olaylarla ilgili dolandırıcılık vb. birşey ile karşılaşmadık. Hesapları izliyoruz ve dolandırıcılık koruması için hesaplar belirlendi” dedi ve ekledi “Hiçbir şey olmayacak, bunun için mazeret göstermeyeceğiz”.

Haberin ardından, Uber’in bilgi güvenliği sorumlusu Joe Sullivan şirketten ayrıldı.

Uber hacklenmenin ayrıntılarını kesin olarak doğrulamadı ve hangi ülkelerin etkilendiğini bilmiyor. Ancak Bloomberg raporuna göre, iki bilgisayar korsanı, geliştiriciler için çevrimiçi bir kaynak olan Github’ın özel bir alanına erişebildiler.
Buradan Uber’in Amazon Web Services’ine giriş kimlik bilgilerini buldukları anlaşıldı. AWS, şirketler tarafından veri depolamak için kullanılan bulut bilgi işlem hizmeti olduğundan ötürü bu oldukça tehlikeli.

Ancak bu son skandal Uber’in eski genel müdürü Travis Kalanick ile Benchmark arasındaki tehlikeli bir süreç olduğu var sayılıyor. Bu olayla birlikte Travis’in eline koz geçmiş gibi görünüyor. Bu koz ile Uber tahtını tekrar devralabilir.

Daha önceden herkesin hatırlayabileceği gibi ikili, Japon konglomera Softbank’ın (100 milyar dolar değerinde olduğu düşünülen) yatırım yapması için düşmanlıklarını durdurmayı başardı.

Ancak Uber’in, bir yıl önce Bay Kalanick’in bildiği büyük bir veri ihlalini gizlemesi, bu konu ile ilgili birşey yapılabileceğini sanmıyoruz.

Softbank’ın yatırımları Uber için önemli çünkü yönetim kurulunun önemli bir reforma uğramasına ve şirketin kurumsal yönetimine katkıda bulunmasına yardımcı olmaktadır.

Uber’in yeni genel müdürü Dara Khosrowshahi, devam etmenin bir yolunu bulacak gibi görünüyor. Veri ihlaliyle ilgili yaptığı açıklamada, şirketin “geçmiş hatalarımızı düzeltmek” için açık ve dürüst olması gerektiğini söyledi.

yazar hakkında
Siber Güvenlik Araştırmacısı olmaya çalışan bir Developer
Bunlar ilgini çekebilir
Siber SaldırılarVeri SızıntılarıZararlı Yazılımlar

REvil Çetesi NY Hukuk Firmasından 42 Milyon Dolar Fidye Talep Etti! Trump da Tehdit Ediliyor

1 dakikada okunur
REvil fidye yazılımı çetesi birkaç gün önce Lady Gaga’nın yasal belgelerini yayınladı REvil (Sodinokibi) fidye yazılımının arkasındaki suç grubu, New York merkezli…
Veri Sızıntıları

İsrail'in Seçmen Kayıtları Sızdırıldı

3 dakikada okunur
Likud Partisi, İsrail seçmenlerinin tüm kaydını bir uygulamaya yüklemiş olması nedeniyle 6.453.254 vatandaşın kişisel verilerinin sızmasına neden oldu. Veriler, İsrail’deki her seçmenin…
Veri Sızıntıları

Sberbank'ta Tarihe Geçen Veri İhlali

2 dakikada okunur
Rusya merkezli Sberbank bankasından milyonlarca müşterinin kişisel verileri sızdırıldı Rusya bankacılığının şimdiye kadarki en büyük veri sızıntısında; müşterilerin kişisel bilgileri, kredi kartı…
Siber güvenlik dünyasındaki gelişmeleri takip edin.
Verinizi gizli tutuyoruz ve sadece bu servisi imkanlı kılan üçüncü partiler ile paylaşıyoruz. Gizlilik Politikamızı okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.