Uber hacklendiğini gizlemiş!

Uber hacklendiğini gizlemiş!
Kasım 23 07:00 2017 Yazıyı Yazdır

Dünya üzerinde yaklaşık 70 milyon kişi ulaşım için Uber kullanıyor. Geçtiğimiz günlerde Uber’ın hacklendiğine ve bu bilginin gizlenip üstünün kapatıldığına dair dedikodular duyulmaya başlandı. Sonunda Uber, 57 milyon müşteriyi ve sürücüyü etkileyen bir hacklenme yaşadığını ve bunu gizlediğini doğruladı.

Uber’in bu yaptığı ilk değil, veri sızıntılarını neredeyse her seferinde gizlediler.

2016 yılında verilerinin silinmemesi için hackerlara $100.000 değerinde bir ödeme yaptılar ve Uber bunu gizlemişti..

Haberi yapan Bloomberg, şirketin eski CEO’su olan Travis Kalanick’in bir yıl önesinden veri sızıntısını bildiğini söyledi.

Uber, hackerların 57 milyon kişinin isim, mail ve cep telefonu bilgilerine sahip olduğunu söyledi.

57 milyon kullanıcı içerisinde yer alan 600.000 sürücünün isimleri ve lisans detayları açıklandı. Etkilenen sürücüler ile ilgili işlem yapabilmek için başvuru sayfası kuruldu.

Uber CEO’su Dara Khosrowshahi, “Olaylarla ilgili dolandırıcılık vb. birşey ile karşılaşmadık. Hesapları izliyoruz ve dolandırıcılık koruması için hesaplar belirlendi” dedi ve ekledi “Hiçbir şey olmayacak, bunun için mazeret göstermeyeceğiz”.

Haberin ardından, Uber’in bilgi güvenliği sorumlusu Joe Sullivan şirketten ayrıldı.

Uber hacklenmenin ayrıntılarını kesin olarak doğrulamadı ve hangi ülkelerin etkilendiğini bilmiyor. Ancak Bloomberg raporuna göre, iki bilgisayar korsanı, geliştiriciler için çevrimiçi bir kaynak olan Github’ın özel bir alanına erişebildiler.
Buradan Uber’in Amazon Web Services’ine giriş kimlik bilgilerini buldukları anlaşıldı. AWS, şirketler tarafından veri depolamak için kullanılan bulut bilgi işlem hizmeti olduğundan ötürü bu oldukça tehlikeli.

Ancak bu son skandal Uber’in eski genel müdürü Travis Kalanick ile Benchmark arasındaki tehlikeli bir süreç olduğu var sayılıyor. Bu olayla birlikte Travis’in eline koz geçmiş gibi görünüyor. Bu koz ile Uber tahtını tekrar devralabilir.

Daha önceden herkesin hatırlayabileceği gibi ikili, Japon konglomera Softbank’ın (100 milyar dolar değerinde olduğu düşünülen) yatırım yapması için düşmanlıklarını durdurmayı başardı.

Ancak Uber’in, bir yıl önce Bay Kalanick’in bildiği büyük bir veri ihlalini gizlemesi, bu konu ile ilgili birşey yapılabileceğini sanmıyoruz.

Softbank’ın yatırımları Uber için önemli çünkü yönetim kurulunun önemli bir reforma uğramasına ve şirketin kurumsal yönetimine katkıda bulunmasına yardımcı olmaktadır.

Uber’in yeni genel müdürü Dara Khosrowshahi, devam etmenin bir yolunu bulacak gibi görünüyor. Veri ihlaliyle ilgili yaptığı açıklamada, şirketin “geçmiş hatalarımızı düzeltmek” için açık ve dürüst olması gerektiğini söyledi.

  Etiketler:
  Kategori:
daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Furkan Sayım
Furkan Sayım

Siber Güvenlik Araştırmacısı olmaya çalışan bir Developer

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.