Başka Bilgisayara Bulaştır Fidye Yazılımdan Kurtul!

Başka Bilgisayara Bulaştır Fidye Yazılımdan Kurtul!
Aralık 14 13:48 2016 Yazıyı Yazdır

Fidye yazılımların gelişmesi ve gün geçtikçe yayılmasıyla birlikte, siber suçlular da daha hızlı ve kolay bir şekilde para kazanmaya başladı. Bu yazılımlar sayesinde, verilerin şifrelenemsinin ardından, ekrana çıkan “ücreti öde yoksa verilerine ulaşamazsın” benzeri uyarılar, kullanıcılara başka seçenek bırakmaz hale geldi. Her ne kadar güvenlik firmaları bu yazılımlara karşı koruma ve çözüm geliştirmeye başlamış olsa dahi halen etkin bir sonuç elde edildiğini söylemek pek mümkün değil.

Suriyeli bir grup bilgisayar bilimleri öğrencisi, araştırma maksadıyla geliştirdikleri fidye yazılımı, yanlışlıkla yaymışlar. Ancak haber niteliği taşıyan durum, bu yazılımın diğer fidye yazılımlara göre çok daha farklı bir çalışma prensibinin olması. Fidye yazılımın bulaştığı bilgisayar kullanıcısı, başka bilgisayarlara bu zararlı yazılımı bulaştırmayı başarırsa, kendi bilgisayarını kurtarabiliyor!

İki veya daha fazla bilgisayara zararlı yazılımın bulaştırılmasının ardından kurbana, ücretsiz olarak deşifreleme işlemi için gerekli anahtar gönderiliyor. Bir başka bilgiyayara bulaştırmadan, etkilenen bilgisayarı kurtarmanın bedeli ise yaklaşık 770 usd. Öğrenciler, bu yazılım sayesinde elde ettikleri geliri, Suriye’deki iç savaş sebebiyle mağdur olan insanlar için yiyecek, barınak ve ilaç giderleri için kullandıklarını açıkladı.

  Kategori:
daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.