Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

CIA meğer tüm Windows sistemlere sızabiliyormuş

2

CIA’in siber uzay üzerinden gerçekleştirdiği istihbari faaliyetler sızdırılmaya devam ediyor. WikiLeaks tarafından Vault 7 çatısı altında pek çok önemli belge ve bilgi yayınlanmıştı. Şimdi de Amerikan gizli servisinin Windows XP’den Windows 10’a kadar tüm sürümleri etkileyen bir spyware framework geliştirdiği sızdırıldı.

Athena/Hera olarak adlandırılan casus yazılım, enfekte Windows bilgisayarlara uzaktan erişim hakkı sunuyor. Böylelikle hedef sisteme ait verileri silmek, zararlı yazılım yüklemek, veri çalmak ve bunları CIA sunucularına göndermek gibi işlemler gerçekleştirebiliyor.

Athena isimli casus yazılım Windows XP’den Windows 10’a kadar tüm sistemleri etkiliyor. Hera ise Windows 8 ve Windows 10 işletim sistemlerine sızabiliyor. Verilen bilgilere göre Athena, CIA elemanları tarafından eş zamanlı olarak konfigüre edilip, hedef sisteme sızdırılabiliyor. Zararlı yazılım sızdırıldıktan sonra, bellekte istenildiği gibi yükleme/silme gerçekleştirilebiliyor. Bunun dışında doğrudan hedef sistem üzerinde çeşitli faaliyetler de yürütme gücüne sahip.

Sızdırılan belgelerde belirtildiği üzere Athena, 2015 yılında Python programlama dili ile geliştirilmiş ve Windows 10 işletim sisteminden sadece 1 ay sonra piyasaya sürülmüş. CIA çalışanları, yazılımın başta Kaspersky AV olmak üzere, diğer güvenlik uygulamaları tarafından da fark edilmeyecek şekilde tasarlanması için uğraşmışlar.

Geçtiğimiz günlerde WikiLeaks yine CIA tarafından geliştirilen malware framework’leri AfterMidnight ve Assasin ile ilgili belgeleri sızdırmıştı. Önümüzdeki günlerde, ABD gizli servisi tarafından kullanılan daha pek çok araca ait gizli bilgilerin sızdırılması bekleniyor.

2 Yorum

 • Nilda dedi ki:

  “Bilgileriniz güvende!
  CIA’in siber uzay üzerinden gerçekleştirdiği istihbari faaliyetler bile sızdırılıyorsa, sitenizde, bilgilerimizin güvenliğinden bahsetmek büyük tezat oluşturuyor mu? Nasıl sağlayacaksınız güvenliği? 🙂

  • İsmail SAYGILI dedi ki:

   Merhaba Nilda Hanım.
   Bu açıklamadaki detay, yorum yapma esnasında paylaştığınız e-posta adresiniz sadece H4cktimes’da kalarak üçüncü taraflarla paylaşılmayacak anlamındadır.
   İlginize teşekkür ederiz.

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.