CIA meğer tüm Windows sistemlere sızabiliyormuş

CIA meğer tüm Windows sistemlere sızabiliyormuş
Mayıs 19 20:47 2017 Yazıyı Yazdır

CIA’in siber uzay üzerinden gerçekleştirdiği istihbari faaliyetler sızdırılmaya devam ediyor. WikiLeaks tarafından Vault 7 çatısı altında pek çok önemli belge ve bilgi yayınlanmıştı. Şimdi de Amerikan gizli servisinin Windows XP’den Windows 10’a kadar tüm sürümleri etkileyen bir spyware framework geliştirdiği sızdırıldı.

Athena/Hera olarak adlandırılan casus yazılım, enfekte Windows bilgisayarlara uzaktan erişim hakkı sunuyor. Böylelikle hedef sisteme ait verileri silmek, zararlı yazılım yüklemek, veri çalmak ve bunları CIA sunucularına göndermek gibi işlemler gerçekleştirebiliyor.

Athena isimli casus yazılım Windows XP’den Windows 10’a kadar tüm sistemleri etkiliyor. Hera ise Windows 8 ve Windows 10 işletim sistemlerine sızabiliyor. Verilen bilgilere göre Athena, CIA elemanları tarafından eş zamanlı olarak konfigüre edilip, hedef sisteme sızdırılabiliyor. Zararlı yazılım sızdırıldıktan sonra, bellekte istenildiği gibi yükleme/silme gerçekleştirilebiliyor. Bunun dışında doğrudan hedef sistem üzerinde çeşitli faaliyetler de yürütme gücüne sahip.

Sızdırılan belgelerde belirtildiği üzere Athena, 2015 yılında Python programlama dili ile geliştirilmiş ve Windows 10 işletim sisteminden sadece 1 ay sonra piyasaya sürülmüş. CIA çalışanları, yazılımın başta Kaspersky AV olmak üzere, diğer güvenlik uygulamaları tarafından da fark edilmeyecek şekilde tasarlanması için uğraşmışlar.

Geçtiğimiz günlerde WikiLeaks yine CIA tarafından geliştirilen malware framework’leri AfterMidnight ve Assasin ile ilgili belgeleri sızdırmıştı. Önümüzdeki günlerde, ABD gizli servisi tarafından kullanılan daha pek çok araca ait gizli bilgilerin sızdırılması bekleniyor.

  Kategori:
daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

2 Yorum

 1. Nilda
  Mayıs 21, 18:50 #1 Nilda

  “Bilgileriniz güvende!
  CIA’in siber uzay üzerinden gerçekleştirdiği istihbari faaliyetler bile sızdırılıyorsa, sitenizde, bilgilerimizin güvenliğinden bahsetmek büyük tezat oluşturuyor mu? Nasıl sağlayacaksınız güvenliği? 🙂

  Reply to this comment
  • İsmail SAYGILI
   Mayıs 25, 20:54 İsmail SAYGILI

   Merhaba Nilda Hanım.
   Bu açıklamadaki detay, yorum yapma esnasında paylaştığınız e-posta adresiniz sadece H4cktimes’da kalarak üçüncü taraflarla paylaşılmayacak anlamındadır.
   İlginize teşekkür ederiz.

   Reply to this comment

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.