Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

WannaCry Ransomware Çözme Aracı Yayınlandı: WanaKiwi

0

Eğer bilgisayarınıza geçtiğimizde hafta dünyayı etkisi altına alan fidye yazılımı WannaCry bulaşmışsa, korsanlara 300 dolar fidye ödemeden kilitli dosyalarınızı geri kurtarma şansınız olabilir.

Quarklab‘tan Fransız güvenlik araştırmacısı Adrien Guinet, Windows XP, Windows 7, Windows Vista, Windows Server 2003 ve 2008 işletim sistemlerini hedef alan WannaCry zararlısının kullandığı gizli şifreleme anahtarlarını çözmenin bir yolunu keşfetti.

WannaCry’nin şifreleme algoritması, mağdurun bilgisayarında asal sayılara, bir “public key (açık anahtar)” anahtara ve sırasıyla sistem dosyalarını şifrelemek ve şifrelerini çözmek için “private key (özel anahtar)” bir çift anahtar oluşturarak çalışır.

WannaCry, ilişkili belleği boşaltmadan önce asal sayıları bellekten silmiyor.

Guinet bu bulguyu dayanarak, WannaKey adlı bir WannaCry şifre çözme aracını yayımladı. WannaKey, esas olarak, bellekte şifreleme anahtarları oluşturmak için kullanılan formülde kullanılan ve yalnızca Windows XP üzerinde çalışan iki asal sayıya ulaşmaya çalışıyor.

Yani, bu yöntem şu durumlarda çalışacağı anlamına gelmektedir.

  • Zararlı yazılımdan etkilenen bilgisayar yeniden başlatılmış olmamalıdır.
  • İlişkili bellek, başka bir işlem tarafından tahsis edilmemiş veya silinmemiş olması gerek.

WanaKiwi: WannaCry Ransomware Decryption Tool

Bunun üzerine, Guinet’in bulgularına dayanarak başka bir güvenlik araştırmacısı olan Benjamin Delpy, WannaCry ile enfekte olmuş dosyalar için şifre çözme işleminin tüm sürecini kolaylaştıran “WanaKiwi” adlı kolay kullanımlı bir araç geliştirdi.

Zararlı yazılımdan etkilenenler Github WanaKiwi adresinden aracı indirip komut satırı (cmd) üzerinden kullanabilirler.

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.