WannaCry Ransomware Çözme Aracı Yayınlandı: WanaKiwi

WannaCry Ransomware Çözme Aracı Yayınlandı: WanaKiwi
Mayıs 19 23:13 2017 Yazıyı Yazdır

Eğer bilgisayarınıza geçtiğimizde hafta dünyayı etkisi altına alan fidye yazılımı WannaCry bulaşmışsa, korsanlara 300 dolar fidye ödemeden kilitli dosyalarınızı geri kurtarma şansınız olabilir.

Quarklab‘tan Fransız güvenlik araştırmacısı Adrien Guinet, Windows XP, Windows 7, Windows Vista, Windows Server 2003 ve 2008 işletim sistemlerini hedef alan WannaCry zararlısının kullandığı gizli şifreleme anahtarlarını çözmenin bir yolunu keşfetti.

WannaCry’nin şifreleme algoritması, mağdurun bilgisayarında asal sayılara, bir “public key (açık anahtar)” anahtara ve sırasıyla sistem dosyalarını şifrelemek ve şifrelerini çözmek için “private key (özel anahtar)” bir çift anahtar oluşturarak çalışır.

WannaCry, ilişkili belleği boşaltmadan önce asal sayıları bellekten silmiyor.

Guinet bu bulguyu dayanarak, WannaKey adlı bir WannaCry şifre çözme aracını yayımladı. WannaKey, esas olarak, bellekte şifreleme anahtarları oluşturmak için kullanılan formülde kullanılan ve yalnızca Windows XP üzerinde çalışan iki asal sayıya ulaşmaya çalışıyor.

Yani, bu yöntem şu durumlarda çalışacağı anlamına gelmektedir.

  • Zararlı yazılımdan etkilenen bilgisayar yeniden başlatılmış olmamalıdır.
  • İlişkili bellek, başka bir işlem tarafından tahsis edilmemiş veya silinmemiş olması gerek.

WanaKiwi: WannaCry Ransomware Decryption Tool

Bunun üzerine, Guinet’in bulgularına dayanarak başka bir güvenlik araştırmacısı olan Benjamin Delpy, WannaCry ile enfekte olmuş dosyalar için şifre çözme işleminin tüm sürecini kolaylaştıran “WanaKiwi” adlı kolay kullanımlı bir araç geliştirdi.

Zararlı yazılımdan etkilenenler Github WanaKiwi adresinden aracı indirip komut satırı (cmd) üzerinden kullanabilirler.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

İsmail Saygılı
İsmail Saygılı

1998 yılında bilgisayarla tanışan İsmail Saygılı, 2000 yılından bu yana aktif olarak siber dünyada rol almaktadır. 2010 yılına kadar ki süreçte Black Hat tarafında kendisini geliştirmiştir. Üniversite eğitimini uçak teknolojisi üzerine alan Saygılı, 2010 yılından sonra profesyonel olarak siber güvenlik sektöründe çalışmakta ve bu konuda çeşitli eğitimler de vererek sektöre aranılan personeller kazandırmaktadır. Ayrıca kendi blogunda kişisel bilgi ve tecrübelerini makaleler yazarak okuyucularına aktarıyor.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.